Arkiv

Bokbörsen

Vädret Karlskrona


Nedan senaste nyheter från både gamla och nya medier. Läs nyheterna och bilda dig sedan en egen uppfattning om vilka nyheter som är viktigast och bäst beskriver verkligheten

Clas Ohlson

Årsmöte i Gamla Carlscrona

Föreningen Gamla Carlscrona höll idag sedvanligt årsmöte och denna gång i Sparresalen där det var gott om plats och lätt att hålla avstånd. Nedan kommer fyra kommenterade bilder från eftermiddagen där det bjöds på underhållning, stipendieutdelning, föreläsning plus årsmötesförhandlingar!

Ett knappt femtiotal medlemmar hade samlats i Sparresalen och i främsta raden längst till höger syns föreningens ordförande Britt Hillborg och bredvid henne kassören och mångårige ledamoten Rune Olsson.
En bild från andra sidan salen med längst fram till vänster ledamoten Katarina Möller som också är vice redaktör till medlemstidningen “Kaulskroniten“. Mannen i ljusblå skjorta är tidigare ordföranden Rolf Andersson och lite längre bort i skägg skymtar Bengt-Åke Ljungquist.
Till vänster föreningens ordförande i Stipediekommittén Emma Anbrand som just har gratulerat årets två stipendiater Isa Smith och Rasmus Dahlström. Isa och Rasmus höll tillsammans med några medhjälpare två uppskattade uppträdanden.
Bernth Svensson höll en intressant föreläsning om straffarbetsfängelset på Björkholmen, i folkmun oftast benämnt “Gamla fängelset”. Det fanns på plats 1866-1969 men redan på 1920-talet avvecklades fängelset och byggnaderna gjordes om till ett hundratal lägenheter där många “kaulskroniter” växt upp fram till rivningen 1969.

Leave a Reply

You can use these HTML tags

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>