Arkiv

Bokbörsen

Vädret Karlskrona


Nedan senaste nyheter från både gamla och nya medier. Läs nyheterna och bilda dig sedan en egen uppfattning om vilka nyheter som är viktigast och bäst beskriver verkligheten

Clas Ohlson

KHK-spelare ber om ursäkt

Jimmie Svensson i Karlskrona Hockeyklubb ber om ursäkt för lördagens händelser på Stortorget då klubbens “inkilning” av nya spelare tydligen spårade ur totalt (se tidigare inlägg).

Inkilning” är ett helt nytt ord för min del, men lika otroligt löjligt som “nollningar” för nya elever vid t ex universitet eller Blekinge Tekniska Högskola där jag råkade bevittna delar av en sådan för många år sedan på Gräsvik. Jag förstår inte hur nya spelare eller nya elever överhuvudtaget ställer upp på sådant trams och sådan förnedring.

Däremot förstår jag att klubbchefen Mats Johansson och sportchefen Stefan Bengtzén i klubben tar starkt avstånd från spelarnas uppträdande och jag förutsätter att klubbens nye ordförande Rolf Lindberg och övriga i styrelsen gör detsamma.

Som Jimmie Svensson säger i inslaget har ju verkligen hela Karlskrona ställt upp bakom klubben tidigare, oavsett om man är intresserad av ishockey eller inte, men detta var ju mer eller mindre en katastrof för klubbens “image” så det återstår väl att se om händelsen påverkar sponsorernas intresse och publikens intresse.

Trams som “inkilning” eller “nollning” ska hållas internt och inte på offentlig plats som i detta fall.

Leave a Reply

You can use these HTML tags

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>